Historia piekarni

NASZA HISTORIA

Nasza historia

Lata '30 – uczymy się piekarnictwa

Historia Piekarni Smolarek zaczyna się w latach ‘30 ubiegłego stulecia.
To wtedy ojciec Andrzeja Smolarka – Eugeniusz – rozpoczyna, pod okiem przedwojennych, doświadczonych rzemieślników, naukę zawodu piekarza.
W końcu otrzymuje dyplom czeladniczy i zapewne nawet nie zdaje sobie sprawy, że od tego momentu posiadany fach wpłynie na życie kilku pokoleń jego rodziny.

lata 30te razem png
lata 40te y cieniem

Lata '40 – pierwsza piekarnia w Żyrardowie

Pomysłodawczynią i główną założycielką Piekarni Smolarek jest Leokadia Smolarek. W pierwszej połowie lat ’40 dowiaduje się ona o możliwości wynajęcia nieczynnej już piekarni położonej na zbiegu ulic Okrzei z Narutowicza w Żyrardowie. Mimo bardzo młodego wieku, podejmuje się razem z mężem otworzenia własnej działalności.

Niedługo jednak dane im będzie prowadzić własną piekarnię. Po kilku latach biznes ten staje się nierentowny i oznacza konieczność zamknięcia zakładu. Eugeniusz nie rezygnuje jednak z pracy piekarza. Przez kolejne lata pracuje w żyrardowskiej Piekarni Społem.

1975 – nowa piekarnia w Grodzisku Mazowieckim

Mimo podejmowania różnych innych działalności, Leokadia Smolarek wciąż marzy o otworzeniu własnej piekarni. Nadarza się ku temu znakomita okazja kiedy w 1975 roku zostaje wystawiona na sprzedaż w Grodzisku Mazowieckim stara kamienica wraz z piekarnią. To właśnie tutaj, przy ulicy Sienkiewicza 12, małżeństwo Smolarków ponownie otwiera zakład piekarniczy. Eugeniusz zajmuje się produkcją, a Leokadia całą resztą. Syn Andrzej początkowo rozwija wyuczoną i techniczną ścieżkę kariery zawodowej. W rodzinie o takich tradycjach piekarniczych nie da się jednak rozstać z piekarnią. Mimo sukcesów na gruncie zawodowym syn często odwiedza rodziców, którzy czują w nim ogromne wsparcie. W końcu Andrzej Smolarek dołącza do zespołu, wspierając rodziców nie tylko w zakładzie, ale zajmując się też promocją firmy, rozwijaniem sprzedaży i rozszerzaniem asortymentu.
1975 DSC05669c kopia y cieniem (2)
DSC05850b kopia y cieniem

1991 – przeniesienie piekarni do Żyrardowa

Na początku lat ‘90 piekarnia zostaje przeniesiona z Grodziska Mazowieckiego do Żyrardowa. Ta zmiana pozwala na rozwój firmy. Nowy zakład zostaje rozbudowany, co daje większe możliwości produkcyjne.

1992 – nowe kierownictwo​

Po śmierci rodziców kierownictwo przejmuje syn założycieli – Andrzej Smolarek. Firmą zarządza razem z żoną Ewą, która w dobie postępujących w tym okresie zmian gospodarczych, wspiera męża nie tylko w obowiązkach związanych z produkcją. Z wykształcenia polonistka – „bierze księgowość w swoje ręce”. Porządkuje wszystkie sprawy urzędowe, w tym dokumentacje, rachunki. Stale nadzoruje też wymogi sanitarne, dzięki czemu piekarnia od początku spełnia wszystkie zdrowotne i higieniczne warunki do prowadzenia bezpiecznej działalności związanej z żywieniem.

Rozwój technologii

Lata ’90 to dla Piekarni Smolarek czas wprowadzania nowych technologii. Stale unowocześniany jest park maszynowy, co wpływa też na ówczesną nazwę firmy „Piekarnia Mechaniczna Ewa i Andrzej Smolarek”.

Na szczęście nie wiążę się to jednocześnie z odejściem od tradycji rzemieślniczych.

5. Rozwoj technologii z cieniem
1995 i 1996 razem

1995 – pierwszy sklep własny

Ewa i Andrzej Smolarek wpadają na pomysł otwarcia pierwszego sklepu firmowego. Powstaje w Żyrardowie przy ul. Kapitana Pałaca.

1996 – pierwsze logo

Wraz z tworzeniem pierwszych sieci sklepów, Andrzej Smolarek wymyśla pierwsze logo. To żółta korona na granatowym tle.

2000 – Andrzej Smolarek Mistrzem Piekarnictwa

Andrzej Smolarek udoskonala swoje umiejętności. Wiedza, którą nabywał w praktyce od dziecka została wreszcie doceniona. W 2000 roku uzyskuje tytuł mistrza piekarnictwa.

Dyplom z cieniem
logo z cieniem

2018 – nowe logo

Piekarnia łączy dziś tradycję z nowoczesnością. Nazwisko założycieli nadal widnieje na szyldzie, a piekarnia wciąż się rozwija. Andrzej Smolarek zaraził rodzinną pasją nie tylko żonę, ale i dzieci.

2019 – DOCENIANI W POLSCE

Wysoką jakość, smak i tradycyjną recepturę naszego pieczywa doceniono ogólnopolskim laurem „Doceń Polskie” patronowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Warto jednocześnie zaznaczyć, że nasz chleb razowy i żytni (pytlowy) uzyskały w tym prestiżowym programie maksymalne noty i tytuł TOP PRODUKTÓW.

docen polskie z cieniem poziomo

2020 - LAUR MARSZAŁKA

Chleb Jędrzeja zdobywa Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego. Do XIII edycji Konkursu o Laur Marszałka zakwalifikowano 68 produktów żywnościowych. Kapituła Konkursu w grupie przedsiębiorców wyłoniła tylko 8 zdobywców Laura, wskazując 3 Wyróżnionych. Nasz chleb znalazł się w grupie tych nielicznie wyróżnionych!